Co warto zobaczyć w okolicach Międzyzdrojów – to częste pytanie wśród gości odwiedzających nasze miasto. Tym razem zabieramy Was do pobliskiego Dziwnowa, gdzie odwiedzamy Morskie Centrum Nauki Nautica Park.

Morskie Centrum Nauki Dziwnów – jak dojechać
Z Międzyzdrojów kierujemy się na wschód DW 102. Dziwnów to miasto przecięte cieśniną, która oddziela Wyspę Wolin od stałego lądu. Za stacją benzynową mijamy olbrzymią kotwicę na cokole i skręcamy w ulicę Parkową. Obiekt znajduje się przy samej plaży ul. Parkowa 6a.

Rozmawiamy z przewodnikiem MCN, który już od wejścia wita nas na pokładzie marynarskim „ahoj”.
Gdzie się właściwie znajdujemy?
Zapraszam właśnie do wizyty w Morskim Centrum Nauki w Dziwnowie. Nasza wystawa jest podzielona na kilka stref tematycznych, kierowanych do osób w każdym wieku. Naszą misją jest przybliżanie nauki, kultury i tradycji morskich w przystępny i atrakcyjny sposób. Gotowy na morską przygodę?

W takim razie ruszajmy!
Pierwsza część wystawy to szopa rybacka, w której przedstawiamy historię miasta i regionu, od zawsze związaną z morzem. Nasi goście poznają kilka tajemnic, które skrywa historia Dziwnowa. Nie chcę tu psuć zabawy osobom, które zamierzają nas odwiedzić, więc nie będę zdradzał przedstawionych tu ciekawostek.

To może, chociaż powie Pan ogólnie, co możemy tu zobaczyć?
Przedstawiamy tu historię Dziwnowa od pierwszych wzmianek kronikarskich. Poznacie tu historię dziwnowskich rybaków, elementy ich wyposażenia oraz techniki połowowe. Dziwnów od wieków był związany z wojskiem, dlatego pojawiają się tu tajne operacje wywiadowcze, tajemnice układu warszawskiego, a nawet tajne misje na drugim końcu globu.

Brzmi ciekawie, chociaż bardzo tajemniczo. Ta wystawa skierowana jest chyba do młodzieży i dorosłych?
Dzieci dowiedzą się, dlaczego woda w Bałtyku jest słona, jakie gatunki ryb można w nim znaleźć, czym i jak je złowić. Tradycje i zwyczaje morskie oraz skarby złowione przez rybaków serwujemy na dokładkę. Wiedzy jest sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Przechodzimy do strefy eksperymentów. Co to za maszyny?
To właśnie urządzenia, przy których można samodzielnie przeprowadzić doświadczenia.

Czego dotyczą?
Łącznie mamy dostępnych ponad 100 doświadczeń. Większość dotyczy fizyki płynów i mechaniki, ale również optyki, czy dźwięku. Wszystko jest związane z morzem i życiem na morzu.

Tu widzę nauka węzłów?
Nie tylko węzłów, ale ogólnie robót bosmańskich i marynarskich zajęć. Jest też alfabet Morsea i ciekawostki z nim związane. Dla grup zorganizowanych odbywa się tutaj kurs na bosmana.

Rzeczywiście sporo tutaj rzeczy do zobaczenia. Ile trwa zwiedzanie?
Panie redaktorze, jesteśmy dopiero w połowie. Nie dotarliśmy jeszcze do strefy bezpieczeństwa, gdzie można sprawdzić się w roli rozbitka oraz do muzeum bursztynu. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 1,5 godziny, chociaż jeżeli dzieciom spodobają się doświadczenia, to taka wizyta może wydłużyć się do 3 godzin.

Muszę przyznać, że miejsce jest wyjątkowe i ma swój klimat. Dużo osób Was odwiedza?
Dziękuję za miłe słowa. Staramy się, by Morskie Centrum Nauki w Dziwnowie było wyjątkowe. Nie nastawiamy się na masowego turystę i chińskie pamiątki. Centrum powstało z pasji i chęci popularyzowania nauki i kultury morskiej oraz historii regionu. W tym roku ze względu na obostrzenia zmuszeni byliśmy ograniczyć ilość zwiedzających oraz wprowadziliśmy rezerwacje.
Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie, będzie już łatwiej działać.

Kiedy można Was odwiedzać?
W okresie lipca i sierpnia jesteśmy otwarci przez 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18. W maju, czerwcu i wrześniu Morskie Centrum Nauki jest otwarte w piątki, soboty i niedziele w godzinach 11-17, a w pozostałe dni tygodnia zapraszamy grupy zorganizowane. W tym roku ze względu na obostrzenia prosimy o rezerwację telefoniczną. Wszelkie dodatkowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej nauticapark.pl

Widzę, że warto polecić to miejsce jako atrakcję turystyczną, mimo że Dziwnów jest oddalony od Międzyzdrojów o 20 minut drogi. Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję za rozmowę i zapraszam z rodziną do nas. Gwarantujemy świetną zabawę.