Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie opłat za wstęp na obszar parków narodowych: Babiogórskiego, Gorczańskiego, Świętokrzyskiego oraz Wolińskiego.

Projekt zakłada rozszerzenie listy parków narodowych, gdzie za wstęp pobiera się opłaty do 11. Będą to parki: Babiogórski, Biebrzański, Bieszczadzki, Gorczański, Karkonoski, Magurski, Narwiański, Świętokrzyski, Tatrzański, Wigierski i Woliński Park Narodowy.

„W uzasadnieniu czytamy, że wprowadzenie opłat za wstęp do parków „pozwoli na wykonanie dodatkowych remontów i modernizację infrastruktury turystycznej – m.in. szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Podkreśla się też, że na podstawie danych z parków, gdzie opłaty za wstęp już funkcjonują, wprowadzenie tych zmian nie powinno wpłynąć na zmniejszenie ruchu turystycznego w parkach objętych zmianą.”

Czy mieszkańcy Wisełki zostaną odcięci od plaży? Żeby dojść do plaży trzeba przejść przez teren Wolińskiego Parku Narodowego, a sama plaża też jest w jego władaniu.